Kasos uždegimas

Kasos uždegimas, dar žinomas kaip pankreatitas, yra rimta būklė, kai kasos ląstelės užsikrečia ir pradeda uždegiminį procesą. Kasos uždegimas gali būti ūmus arba lėtinis, priklausomai nuo to, kaip greitai jis vystosi ir kiek laiko trunka. Prieš pradedant gilintis į šią temą, svarbu suprasti, kas yra kasa ir kokia jos funkcija žmogaus organizme[1].

Kasa yra ilgas, plokščias organas esantis pilvo ertmėje, arti žarnyno ir skrandžio. Jo pagrindinė funkcija yra gaminti fermentus, reikalingus maisto virškinimui, ir insulino bei gliukagono hormonus, reguliuojančius cukraus kiekį kraujyje. Bet koks sutrikimas šio organo veikloje gali turėti rimtų pasekmių sveikatai[2].

Ūmus ir Lėtinis Pankreatitas

Ūmus pankreatitas dažniausiai sukeliamas dėl alkoholio vartojimo arba tulžies akmenų buvimo. Ši būklė gali būti labai skausminga ir kartais gali sukelti gyvybei pavojingus komplikacijas, tokius kaip infekcijos arba kasos nekrozė. Simptomai gali apimti stiprų pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą ir karščiavimą. Ūminis pankreatitas dažniausiai gydomas ligoninėje, kur pacientams skiriami skausmą malšinantys vaistai ir infuzinės terapijos, kad padėtų atkurti vandens ir elektrolitų pusiausvyrą[3].

Lėtinis pankreatitas, kita vertus, yra lėtas uždegiminis procesas, kuris gali trukti metus ar net dešimtmečius. Tai dažniausiai sukelia ilgalaikis alkoholio vartojimas, tačiau gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip genetiniai veiksniai arba autoimuninės ligos. Simptomai gali būti panašūs į ūminio pankreatito simptomus, tačiau gali būti mažiau intensyvūs ir trukti ilgiau. Gydytojas gali nustatyti lėtinį pankreatitą naudodamas įvairius diagnostinius metodus, tokius kaip pilvo ultragarsas arba kompiuterinė tomografija (KT)[4].

Simptomai ir Diagnostika

Abiejų formų pankreatito simptomai gali būti panašūs, tačiau jie gali skirtis intensyvumu ir trukme. Dažni simptomai apima:

  • Sunkus pilvo skausmas, kuris gali plisti į nugarą ar šonus.
  • Pykinimas ir vėmimas.
  • Padidėjęs pulso dažnis.
  • Žemas kraujospūdis.
  • Geltona oda ir akys (gelta), jei uždegimas blokuoja tulžies nutekėjimą.

Diagnozės nustatymui gydytojas gali atlikti keletą tyrimų, tokių kaip kraujo tyrimai, pilvo ultragarsas ar KT. Be to, gali būti naudojami ir kiti diagnostiniai metodai, kaip endoskopinė ultrasonografija (EUS) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT)[5].

Gydymas ir Profilaktika

Gydymas priklauso nuo pankreatito formos ir sunkumo. Ūminės formos gydymas dažniausiai apima skausmo malšinimą, infuzinių terapijų taikymą ir dietos reguliavimą, siekiant sumažinti kasos apkrovą. Kartais gali būti reikalinga operacija, kad pašalinti blokuojančius akmenis arba pašalinti pažeistą kasos dalį.

Lėtinio pankreatito gydymas gali apimti ilgalaikį skausmo valdymą, dietos keitimus ir fermentų priedų vartojimą, kurie padeda maistui virškinti. Kartais gali būti reikalinga ir chirurginė intervencija, kad sumažinti komplikacijų riziką.

Profilaktikos priemonės gali apimti alkoholio vartojimo ribojimą, subalansuotą mitybą ir reguliarų fizinį aktyvumą. Be to, svarbu laiku kreiptis į gydytoją, jei pastebėsite bet kokių pankreatito simptomų, kad galėtų būti atliktas ankstyvas diagnozavimas ir pradėtas gydymas[6].

Šaltiniai:

  1. Mayo klinika: Pankreatitas
  2. National Center for Biotechnology Information: Kasos anatomija ir fiziologija
  3. UK Pankreatito asociacija: Ūminis pankreatitas
  4. UK Pankreatito asociacija: Lėtinis pankreatitas
  5. Mayo klinika: Pankreatito diagnozavimas ir gydymas
  6. UK Pankreatito asociacija: Pankreatito profilaktika


Ši informacija yra tik bendro pobūdžio ir neturėtų būti naudojama kaip medicininė patarimai ar gydymo rekomendacijos. Visada turėtumėte kreiptis į savo gydytoją arba kitą sveikatos priežiūros specialistą, jei turite klausimų ar rūpesčių dėl savo sveikatos.

Komentarai

Rašyti komentarą