Ketonai (KET) šlapime

Ketonai yra cheminės medžiagos, kurios susidaro kai organizmas degina riebalus, o ne angliavandenius, energijos tiekimo tikslais[1]. Tai yra natūrali kūno reakcija į esamą energijos trūkumą ir stresą, tačiau gali būti ir simptomas sunkesnių sveikatos sutrikimų. Ketonai iš organizmo išsiskiria per kvėpavimą, prakaitą ir šlapimą.

Ketonų šlapime (ketonurija) buvimas gali rodyti rimtus sveikatos sutrikimus. Didelis ketonų kiekis gali rodyti diabetinę ketoacidozę, alkoholinę ketoacidozę ar badaujančią ketoacidozę[2]. Šie sutrikimai yra pavojingi ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip dehidratacija, elektrolitų pusiausvyros sutrikimai ir netgi koma.

Didelis ketonų kiekis šlapime taip pat gali atsirasti dėl didelio fizinio krūvio, streso, aukštos temperatūros, ilgalaikio badavimo arba tam tikrų dietų laikymosi (pvz., mažai angliavandenių dietos). Tačiau šių atveju ketonai yra laikomi natūralia kūno reakcija ir paprastai nekelia pavojingų pasekmių sveikatai[2].

Ketonų kiekis šlapime gali būti nustatomas naudojant specialias diagnostines juosteles, kurios pasidaro tam tikra spalva, kai susiduria su ketonais. Šis metodas leidžia greitai ir efektyviai nustatyti ketonų kiekį namų sąlygomis. Tačiau, nors šis metodas yra paprastas ir patogus, jis nėra pakankamai tikslus, norint nustatyti tikslų ketonų kiekį šlapime. Dėl šios priežasties, jei juostelė rodo didelį ketonų kiekį, turėtumėte kreiptis į gydytoją[2].

Šio tyrimo rezultatai turi būti vertinami kartu su kitais simptomais ir tyrimais. Pvz., jei Jūs jaučiate nuolatinį troškulį, dažnai lankotės tualetu ir jaučiate silpnumą, tai gali būti diabeto simptomai, kuriems reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją[2].

Informacija, pateikta šiame tinklalapyje, turi tik informacinį pobūdį ir negali būti naudojama kaip medicinos patarimas. Jei Jūsų šlapime yra didelis ketonų kiekis, turėtumėte pasitarti su savo gydytoju. Visus tyrimus ir gydymą turi skirti gydytojas.

Šaltiniai:

  1. MedlinePlus: Ketones in Urine
  2. MedlinePlus: Urine Ketones

Komentarai

Rašyti komentarą