Padidėjusi blužnis simptomai

Bluznis yra svarbus organas, esantis viršutinėje kairiojo pilvo dalyje, kuris yra atsakingas už tokius procesus kaip raudonųjų kraujo kūnelių irimo ir kovos su infekcijomis [1]. Normaliai, bluznis yra apie kumščio dydžio ir dažniausiai jo negalima jausti per fizinį tyrimą. Tačiau kai kurios ligos gali sukelti bluznio padidėjimą ir padaryti ją daug didesnę nei įprastai [2].

Padidėjusios Bluznies Simptomai

Dažniausiai padidėjusi bluznis nesukelia jokių simptomų ir dažniausiai aptinkama per rutininį fizinį tyrimą [2]. Tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti tam tikri simptomai, toki kaip:
  • Skausmas arba pilnumo jausmas kairiojoje viršutinėje pilvo dalyje, kuris gali plisti į kairįjį petį [1]
  • Sotumo jausmas net nevalgius arba po mažos porcijos valgymo, nes padidėjusi bluznis spaudžia skrandį [2]
  • Anemija [1]
  • Padažnėjusios infekcijos [1]
  • Padidėjęs kraujavimas [1]
Jei jums pasireiškia sunkus skausmas kairėje viršutinėje pilvo dalyje, ypač jei jis pablogėja giliai įkvėpus, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją [2].

Padidėjusios Bluznies Priežastys

Padidėjusi bluznis gali būti sukelta įvairių infekcijų, kepenų ligų ir kai kurių vėžio rūšių [1]. Dažnai pasitaikančios padidėjusios bluznies priežastys yra:
  • Virusinės infekcijos, tokios kaip mononukleozė [1]
  • Parazitinės infekcijos, tokios kaip toksoplazmozė [1]
  • Bakterinės infekcijos, tokios kaip endokarditas (širdies vožtuvų infekcija) [1]
  • Vėžys, toks kaip leukemija, kurioje baltieji kraujo kūneliai stumia normalius kraujo kūnelius [1]
  • Uždegiminės ligos, tokios kaip sarkoidozė, lupus ir reumatoidinis artritas [1]

Gydymas

Padidėjusios bluznies gydymas priklauso nuo jos priežasties. Pavyzdžiui, jei padidėjimą sukėlė bakterinė infekcija, gydymas apima antibiotikus [2]. Esant rimtam uždegimui arba jei bluznis yra plyšusi, gali prireikti chirurginės intervencijos ir bluznies pašalinimo operacijos [2]. Nors gydymas dažniausiai yra susijęs su pagrindinės problemos šaltinio šalinimu, kartais, norint išvengti rimtų komplikacijų, gali prireikti pašalinti bluznį [2].
Pastaba: Šis straipsnis yra informacinis ir parengtas remiantis pateiktais šaltiniais. Jis neturi būti naudojamas diagnozei nustatyti, gydymui ar kitiems veiksmams be profesionalios medicininės pagalbos. Esant prastai sveikatos būklei, padidėjus bluzniui ar kitokiems sveikatos sutrikimams, visada kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba specialistą. Savarankiškas diagnozavimas ir gydymas gali būti pavojingi jūsų sveikatai.

Šaltiniai:

[1] "Enlarged Spleen: Causes, Symptoms, and Treatments" - WebMD
[2] "Enlarged spleen (splenomegaly)" - Mayo Clinic
[3] "Padidėjusi blužnis" - Ligos.lt

Komentarai

Rašyti komentarą